Haber

Gazze’deki Filistin Hükümeti İsrail’in Medya Mensuplarına Yönelik Saldırılarını Kınadı

Gazze’deki Filistin hükümeti, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’ndeki medya mensuplarının hayatlarını korumaya ve ölümlerinden İsrail’i sorumlu tutmaya çağrıda bulundu.

Gazze hükümetinin Medya Ofisi, Filistinli medya kuruluşlarının İsrail saldırılarına maruz kalmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Uluslararası insan hakları ve medya kuruluşlarına gazetecilere koruma sağlamaya ve İsrail’in gazetecileri öldüren ve yaralayan saldırılarını kınamaya çağırıyoruz.” ifadeler yer aldı

Açıklamada, Filistinli medya kuruluşları Al Rar (alray.ps), Al Resalah (alresalah.ps), Safa haber ajansı (safa.ps) ve Filistinli el-Yevm’in (paltoday.ps) İsrail siber saldırılarına maruz kaldığı vurgulandı. saldırılar. Bu sitelerin faaliyetlerini durdurmalarına neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail’in medya kuruluşları ve üyelerine yönelik saldırılarının “tüm uluslararası anlaşmalarda güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğünü açıkça ihlal ettiği” belirtilerek, “Bu saldırılar, Siyonistlerin hayal kırıklığını yansıtan umutsuz bir girişimdir.” ifadeler kullanıldı.

İsrail’in “Filistinli medya kuruluşlarını susturarak ve tanıkları ortadan kaldırmaya çalışarak daha fazla suç işlemeye hazırlandığı” konusunda uyarıldı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlarına yönelik sürekli ihlallerine misillemede bulunduğu” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlattı. “İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail’in saldırılarında 3 bin 900’ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 500 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 144 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 58 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

kozluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu